Krótko o Europejskim Tygodniu Kodowania

CodeWeek Europe to inicjatywa, która ma na celu upowszechnianie nauki programowania oraz pokazanie, że kodowaniem może zająć się każdy. Europejski Tydzień Kodowania w 2013 r. zainicjowali Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy Neelie Kroes – ówczesnej komisarz UE ds. konkurencji. Od tej pory państwa europejskie  tworzą społeczność organizującą różnorodne wydarzenia związane z programowaniem. Organizatorzy zgłaszają inicjatywy poprzez specjalny formularz zamieszczony na stronie codeweek.eu. Jeśli wydarzenie spełnia warunki formalne, zostaje zaakceptowane przez ambasadora CodeWeek.

Masz chęci, potrzebne umiejętności i chcesz się nimi podzielić?

Zorganizuj własne wydarzenie w okolicy.

mapa

1. Znajdź miejsce!

Znajdź w swojej okolicy szkołę, bibliotekę, ośrodek kultury i poproś o udostępnienie przestrzeni na jeden z dni w trakcie tygodnia kodowania lub zaproś fanów kodowania do siebie (jeśli dysponujesz odpowiednią przestrzenią).

2. Czas na pomysł!

Programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem. Twój event może być debatą, warsztatami, lekcją programowania z wykorzystaniem procedur offline (np. grą opierającą się na logicznym, planistycznym myśleniu). Możesz również skorzystać z jednego ze scenariuszy, które oddajemy do twojej dyspozycji.

idea
ludziki

3. Zaproś innych do zabawy!

Jesteś nauczycielem, edukatorem, bibliotekarzem? Zorganizuj swoją lekcję. Kodować może każdy! Zaproś dzieciaki z lokalnej świetlicy, seniorów, sąsiadów lub kolegów z pracy.

4. Zgłoś wydarzenie!

Jeśli wszystko jest już zaplanowane, zgłoś swoje wydarzenie na stronie codeweek.org.pl, gdzie ludzie z całej Polski rejestrują swoje wydarzenia, dzięki czemu wiemy jak dużo nas jest i możemy walczyć o największą liczbę wydarzeń w Europie! Po weryfikacji przez Ambasadora CodeWeek twój event znajdzie się na mapie i dzięki temu okoliczni mieszkańcy będą mogli znaleźć imprezę, która odbywa się w pobliżu.

formularz
kamera

5. Pochwal się tym co robisz!

Jeśli masz taką możliwość, poinformuj lokalne media. Korzystaj ze swoich kanałów społecznościowych. Nauka kodowania to inicjatywa, którą zawsze warto promować!

Masz pytanie?

Jeśli masz pytania w związku z CodeWeekem skontaktuj się z jednym z ambasadorów – ich adresy znajdziesz na stronie www.codeweek.eu lub napisz do nas na adres: codeweek@mc.gov.pl