Kiedy rozpoczyna się Code Week?

Polska od kilku lat szaleje na punkcie kodowania. W 2016 r., w ramach Code Week, na terenie naszego kraju odbyło się niemal pięć tysięcy wydarzeń. Dzięki temu zdobyliśmy drugie miejsce w Europie! W 2017 r. wielkie święto kodowania cieszyło się nie mniejszą popularnością. Code Week to świetna okazja na pierwsze i kolejne spotkania z programowaniem.

n

Code Week to to i tamto

Code Week to cykl wydarzeń związanych z kodowaniem, organizowanych przez instytucje, fundacje, biblioteki, szkoły, rodziców i każdego, kto ma chęć i zapał. Do Code Week można się przyłączyć organizując własne wydarzenie lub po prostu uczestnicząc w jednym z nich.

W 2017 roku naszym celem było pobicie rekordu sprzed roku – przekroczyć liczbę 4856 wydarzeń związanych z kodowaniem.

n

DO CODE WEEKA ZOSTAŁO

2017/10/07 00:03:37

Jakie mamy plany?

Wierzymy, że umiejętność programowania to umiejętność przyszłości. Chcemy przekonać rodziców, dzieci i młodzież do rozpoczęcia nauki kodowania. Ważne, by społeczeństwo korzystało z dóbr cyfrowego świata świadomie i bezpiecznie. Dlatego też naukę programowania warto zacząć od najmłodszych lat. Efektem naszego myślenia jest ogłoszony w 2016 r. przez Ministerstwo Cyfryzacji konkurs. Jego celem jest rozwijanie kompetencji nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w tym zakresie. W ostatniej edycji zdecydowano się na skierowanie działań do gmin wiejskich i wiejsko-miejskich, gdzie dostęp do zajęć związanych z nowoczesnymi technologiami jest bardzo ograniczony. To  szansa, by młodzi ludzie mogli zdobyć umiejętności, które pomogą im w lepszym starcie w dorosłe życie. Code Week to tylko jeden z przystanków na drodze, którą Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar podążać, by wzmocnić kompetencje cyfrowe Polaków.

W ramach Tygodnia Kodowania resort cyfryzacji uruchomia m.in. prowadzone przez Mistrzów Kodowania warsztaty w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, bierze udział w przygotowanych przez NASK – transmitowanych do ponad stu szkół – warsztatach online. Dodatkowo w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji przy ul. Królewskiej w Warszawie odbywają się warsztaty dla dzieci z warszawskich szkół, prowadzone przez Kids Code Fun oraz Cyfrowych Wynalazców i Mistrzów Kodowania.

Co dalej?

Polska oceniana jest jako jedno z państw o największym potencjale programistycznym w Europie. Mamy szansę potwierdzić to kolejny raz.

Jesli chcesz zorganizować wydarzenie – zajrzyj TUTAJ,

Jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniu – zajrzyj TUTAJ. 

Kodowanie w Szkole Podstawowej nr 81 w Łodzi

Zapisywanie przedmiotów z lekcji w specjalnym kodzie, szyfrowanie wiadomości wysyłanych przez uczniów lub tworzenie mapy z poleceniami prowadzącymi do tajemniczego stworzenia o nazwie … „Zymałek”. Dzięki swojej kreatywności, otwartości na pomysły uczniów Wioletta Szwebs – nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 81 w Łodzi – sprawiła, że ​​jej uczniowie uwielbiają kodować!

Poniedziałek, 17 października, pierwszy dzień Europejskiego Tygodnia Kodowania w Szkole Podstawowej Nr 81 w Łodzi. Wioletta Szwebs –  codziennie w ramach programu Kod Masters – uczy tam programowania. Tym razem dla swoich uczniów postanowiła zrobić coś specjalnego, opierającego się na kodowaniu offline. W tym celu przyniosła do szkoły tajemniczą zabawkę o imieniu Zymałek. Uczniowie, pracując z mentorem, przygotowali kodowaną mapę, prowadzącą do znalezienia Zymałka. Gdy wszystkie komendy zostały wykonane – odnaleźli nagrodę. Dzieci pokochały zabawę tak bardzo, że zdecydowały stworzyć sobowtóra Zymałka w aplikacji Scratch.

Szaleństwo kodowania rozprzestrzeniło się po całej szkole. Uczniowie przygotowywali specjalne tabele kodów. W trakcie tej europejskiej inicjatywy mogli wysyłać pomiędzy sobą wiadomości, jednak pod jednym warunkiem … wiadomość musiała być prawidłowo zakodowana.

Informacje na temat tego co dzieje się w szkole podczas Code Week były na bieżąco publikowane na stronie internetowej szkoły oraz Facebooku. Dzięki temu rodzice mogli śledzić postępy swoich dzieci.

Na Lubelszczyźnie podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania stowarzyszenie Eudkacja 3.0 zorganizowała akcje ,,Kodowanie na Lubelszczyźnie” w ramach której odbyło się 14 wydarzeń dla przedszkolaków, szkolaków i seniorów.